Forum Polacy w Wielkiej Brytanii                                                                       . Strona Główna Polacy w Wielkiej Brytanii .
Wielka Brytania, Szkocja, Fort William, Szkocja.Odwiedz dzial mieszkania, benefity w Szkocji.Szkocja to nasz drugi dom
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Protokoły

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Polacy w Wielkiej Brytanii . Strona Główna -> Elektronika, sprzęt, komputery
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
paczek
Wymiatacz
Wymiatacz



Dołączył: 09 Lis 2006
Posty: 829
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 3/5
Skąd: z Mi@st@ Smok@ [Kraków]

PostWysłany: Pon 20:28, 26 Mar 2007    Temat postu: Protokoły

TCP/IP
W dzisiejszych czasach niebywałego zainteresowania Internetem, każdy chyba słyszał o protokole TCP/IP. Jest to protokół używany w Internecie, choć także w sieciach lokalnych zajmuje miejsce przodujące wśród innych protokołów. Powodem takiego sukcesu nie jest jednak popularność samego Internetu. Już przed obecnym boomem na Internet TCP/IP zaczęło zdobywać popularność w środowiskach firmowych, uniwersyteckich i naukowych. Powód leży w tym, że jest to standard otwarty - nikt nie jest jego właścicielem i w związku z tym nikt go nie kontroluje.
Na adres IP składają się trzy elementy;
· Są to bity określające klase adresu
· Część identyfikacyjna sieci lokalnej
· Część identyfikacyjna konkretnego komputera w sieci
Wyróżnia się pięć klas adresów
a) 0 - 127 - dotyczy sieci dużej wielkości
b) 128 - 191 - dotyczy średniej sieci
c) 192 - 223 - dotyczy małych sieci
d) 224 - 239 - dotyczy adresów grupowych
e) 240 - 255 - służy do eksperymentów

IPX
Internetworking Pocked Exchange to odpowiedź firmy Novell na złożoność protokołu IP. Novell zaprojektował ten protokół we wczesnych latach osiemdziesiątych, zanim jeszcze nastał boom na Internet. Jest on stosunkowo wydajny i ma kilka zalet docenianych przez administratorów sieci. W przeciwieństwie do IP, IPX może sam konfigurować swoje adresy. Jest to zaleta szczególnie cenna w sytuacji, gdy do skonfigurowania jest bardzo wiele systemów. Drugą cechą tego protokołu jest jego gadatliwość. Oznacza to, że sam rozgłasza swą obecność w sieci. Nie stanowi to żadnej przeszkody w sieciach ograniczonych, gdyż rozgłaszanie nie blokuje zbytnio przepustowości sieci. Jednak gdy wchodzi w grę sieć rozległa, konsumowanie części łącza przez rozgłaszanie staje się problemem. Generalnie protokół IPX można łatwo zainstalować i jest on prosty w użytkowaniu. Niestety nie jest to standard otwarty: należy do Novell\'a. Poza tym nawet Novell przyznaje, że w dłuższej perspektywie IPX ustąpi pola IP. Na razie jest to dobry wybór dla kogoś, kto jest pewien, że swej sieci lokalnej nie będzie łączyć z Internetem .


NetBIOS oraz NetBEUI
Network Basic Input / Outout System (NetBIOS) oraz NetBIOS Extended User Interface (NetBEUI) to protokoły używane w sieciach odosobnionych. Są one bazowane na metodzie przekazywania danych zwanej Server Message Block (SMB), w której adresy miejsc przeznaczenia przesyłek są odszukiwane w oparciu o nazwy komputerów. Jedną z niewątpliwych zalet NetBIOS\'u oraz NetBEUI jest ich łatwa instalacja. Najczęściej używa się ich w małych sieciach lokalnych równorzędnych komputerów (peer to peer). Są one dostarczone z każdą wersją Windowsa, a także z kilkoma pakietami oprogramowania sieciowego pochodzącego od niezależnych wytwórców. Aby wszystko było jasne powinienem w tym momencie ustalić składniki konfiguracji nowej sieci oraz połączenia z już istniejącą. Pisząc składniki mam na myśli oczywiście topologię, rodzaj okablowania oraz model sieci o jaki będzie się opierać.
Na pierwszy ogień idzie topologia logiczna czyli Gwiazda. Mogę zinterpretować to tylko w jeden sposób. Najlepsza topologia jaką można zastosować w małej sieci. Bezkonkurencyjna jeśli chodzi o stosunek kosztów do wydajności. Następna sprawa to rodzaj kabla. W tym przypadku topologia narzuca wybór, ponieważ ściśle z nią związana jest skrętka nie ekranowana, czyli 10BASE-T. No i ostatni element, a więc model sieci. Wybraniec to oczywiście TCP/IP, który w świetle konkurentów jest praktycznie jedynym wyborem. Dodając do tego jeszcze fakt, iż jednym z wymagań stawianych przed nim jest możliwość bezpiecznego (dla sieci) dostępu do Internetu i korzystania z niego przez wszystkich użytkowników, wybór staje się jasny .
Reasumując, będzie to sieć w topologii Gwiazdy .Do połączenia wykorzystana będzie skrętka nie ekranowana (10BAS-T), a do komunikacji użyte będą protokoły TCP/IP.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Polacy w Wielkiej Brytanii . Strona Główna -> Elektronika, sprzęt, komputery Wszystkie czasy w strefie GMT
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin